
Druk offsetowy cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na niskie koszty i możliwość uzyskania dużej liczby kopii w krótkim czasie. Jest to niezwykle przydatne szczególnie przy dużych nakładach, oferując szybkie tempo i wysoką wydajność pracy z zachowaniem wysokiej jakości druku. Czym zajmuje się drukarnia offsetowa? Co to takiego i jakiego rodzaju wydruki można otrzymać przy użyciu tej technologii? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym dokładnie jest druk offsetowy oraz jakie zalety i wady niesie ze sobą to rozwiązanie. Zapraszamy!
Spis treści
Czym jest druk offsetowy?
Druk offsetowy to popularna technika druku płaskiego, w której obraz jest przenoszony (czyli offsetowany) z matrycy na cylinder pośredni, a dopiero stamtąd na papier lub inne podłoże, takie jak karton lub tworzywo sztuczne. Jaki jest przebieg tego procesu w profesjonalnej drukarni offsetowej? Jak działa ta technologia? Na samym początku płyta drukarska (czyli matryca) z aluminium zostaje selektywnie pokryta farbami z palety CMYK w odcieniach cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Nasza maszyna posiada piąty zespół drukowy, na którym można zaimplementować piąty kolor tzw. Pantone oraz wieżę lakierującą. Natomiast pozostałe miejsca – preparatami o działaniu hydrofilowym i odpychającym farbę. Dzięki temu można łatwo uzyskać pożądany kształt i kolory drukowanego obrazu.
W przeciwieństwie do innych metod, w druku offsetowym matryca nie wchodzi w bezpośredni kontakt z papierem. Zamiast tego obraz zostaje przeniesiony na gumowy cylinder, a następnie odbity na ostateczne podłoże.
Rodzaje druku offsetowego
W drukarni offsetowej realizuje się dwa główne typy wydruków. Wybór między nimi jest uzależniony od specyfiki wyrobów poligraficznych, które mają zostać wykonane. Jakie rodzaje druku offsetowego wyróżniamy? Wyodrębniamy drukowanie:
- arkuszowe – w tym przypadku podłożem jest arkusz papieru, a używane farby cechują się wysoką lepkością. Metoda ta znajduje powszechne zastosowanie w produkcji materiałów reklamowych i książek.
- zwojowe – materiałem bazowym jest tutaj zwój, na który nanoszone są farby o małym poziomie lepkości. Technika cieszy się zainteresowaniem szczególnie wśród wydawców prasowych i może być realizowana zarówno na zimno, jak i na gorąco. W druku na zimno obraz zostaje utrwalony poprzez wchłanianie druku przez papier, natomiast w przypadku drukowania na gorąco wykorzystuje się specjalny tunel suszący, który pozwala na odparowanie farby.
Ważnym kryterium podziału jest również obecność roztworu nawilżającego. Na tej podstawie wyróżniamy druk offsetowy:
- wodny – wykonywany przy użyciu specjalnych substancji nawilżających (woda, alkohol i tzw bufor);
- bezwodny – wymagający farb o wysokim napięciu powierzchniowym i silikonowych form.
W drukarni offsetowej najczęściej wykorzystuje się tradycyjną technikę wodną. W tym celu wyselekcjonowane obszary zostają pokryte substancjami hydrofobowymi, które absorbują farbę i odpychają cząsteczki wody. Natomiast w pozostałych miejscach nakłada się preparaty hydrofilowe o przeciwnym działaniu.
Kiedy warto wybrać tę metodę?
Technika druku offsetowego oferuje ogromne możliwości produkcyjne przy niskich kosztach. Za pomocą zaledwie jednej matrycy można wykonać bardzo dużą liczbę kopii wyróżniających się wysoką jakością wydruku. Z tego powodu metoda ta jest popularnym wyborem przy dużych nakładach, pozwalając na znaczne obniżenie ceny jednostkowej produktów. Dlatego powszechnie stosuje się ją w branży wydawniczej i prasowej (głównie książek i czasopism niskonakładowych).
Jednakże to nie jedyne obszary, w których korzysta się z druku offsetowego. Technika ta znajduje zastosowanie również w branży reklamowej. W drukarni offsetowej można wykonać etykiety samoprzylepne, naklejki, eurozawieszki etc. Przy użyciu tej metody można realizować materiały w różnych formatach: od plakatów i banerów. Wykorzystuje się ją do druku ulotek, katalogów i broszur. Plakaty do formatu SRA 3 oraz w małych nakładach wykonuje się w technologii druku cyfrowego.
Technika offsetowa nie ma ograniczeń dotyczących wyboru podłoża. Dzięki temu obrazy mogą być nanoszone na wiele różnych powierzchni. Poza zróżnicowanymi typami papieru, m.in. zwykłym powlekanym i niepowlekanym, kredowym czy ekologicznym, często realizuje się również wydruki na tekturze, foliach, tworzywach sztucznych, a nawet metalowych powierzchniach. Do każdego podłoża wykorzystywane są różne rodzaje gum oraz maszyn offsetowych, które następnie mocuje się na cylindrze w odmienny sposób, zgodnie z konkretnym zastosowaniem.
Wady i zalety druku offsetowego
Wynalezienie druku offsetowego zapoczątkowało prawdziwą rewolucję w branży poligraficznej i komunikacji masowej. Nowa technologia miała znaczący wpływ na dynamiczny rozwój prasy i rynku reklamowego, umożliwiając szybki przepływ informacji na nieznaną dotychczas skalę. Jakie są zalety druku płaskiego? I dlaczego jest tak popularny? Do największych zalet druku offset zaliczamy:
- niskie koszty produkcji przy dużych nakładach i atrakcyjną cenę za pojedynczy egzemplarz;
- bardzo wysoką jakość wydruku z precyzyjnym odwzorowaniem obrazu i ostrością detali;
- możliwość wykorzystania różnych typów podłoża;
- ogromny wybór kolorów.
W drukarni offsetowej korzysta się z barw należących do palety CMYK – cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Jednakże we współczesnych maszynach drukarskich często są zainstalowane dodatkowe zespoły drukujące na kolory spotowe, tzw Pantone, niekiedy od jednego zespołu do czterech. Dzięki temu druk offsetowy umożliwia uzyskanie obrazów o żywych i głęboko nasyconych barwach, a wytworzone materiały skutecznie przykuwają uwagę odbiorców. Korzystanie z tej metody może znacznie zwiększyć efektywność prowadzonych działań reklamowych i wizerunkowych; bywa także przydatna w kampaniach społecznych. Istotną zaletą druku offsetowego płaskiego jest również szybki czas realizacji. Na jednym arkuszu można pomieścić dużą liczbę materiałów, dzięki czemu nie ma potrzeby częstej wymiany papieru ani ponownej konfiguracji maszyny.
Mimo licznych korzyści płynących z druku offsetowego nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Jedną z nich stanowi niższa opłacalność tej technologii przy niewielkich nakładach. Koszty są wtedy wyższe niż w przypadku wykorzystania innych metod drukowania np. cyfrowego.
Drukarnia offsetowa i jej znaczenie dla współczesnego druku
Współczesny świat druku nie mógłby istnieć bez technologii offsetowej. Mimo dynamicznego rozwoju technik cyfrowych, offset wciąż często stanowi popularne rozwiązanie, szczególnie przy dużych nakładach. Dzięki metodzie przenoszenia obrazu z matrycy na cylinder, a następnie na wybrane podłoże, można uzyskać dokładne odwzorowanie detali i żywe kolory. Drukarnia offsetowa oferuje nie tylko wysoką jakość i precyzję wydruku, ale także możliwość jego dopasowania do specyficznych potrzeb Klientów. W ten sposób można tworzyć materiały reklamowe, czasopisma, etykiety i inne realizacje, które trafiają do szerokiego grona odbiorców.